LEPSZE LASY

CERTYFIKAT

Powiedz nam, które części naszych lasów powinny służyć rekreacji, a które naturalnemu życiu zwierząt i roślin. Przyślij swoje propozycje.

Ruch społeczny "Kocham Las i Planetę" rozpoczyna swoją działalność. Jesteśmy ludźmi z Iławy i chcemy żeby lasy były trochę bardziej przyjazne dla zwierząt i zwykłych ludzi.

Zapraszamy do współpracy przy naszym pierwszym projekcie. Dzięki niemu zwierzęta i rośliny dostaną swoją przestrzeń do życia bez ustawicznego naruszania jej przez człowieka. A ludzie otrzymają przyjemniejszy las, w którym milej będzie wypoczywać, medytować czy po prostu spacerować.

Jak to zrobimy? Działamy w celu wyłączenia części lasu z działalności gospodarczej. Co prawda ten temat przewija się też w polityce ale my zadbamy aby takie zmiany stały się realne i nie zostały jedynie na papierze. Uzyskamy to przez stworzenie i promocję naszego lokalnego certyfikatu.

Zaczynamy od apelu do osób, które rozumieją ważność bioróżnorodności czyli tego że w lesie ważne są nie tylko duże zwierzęta i drzewa ale i np. populacje owadów czy niepozorne rośliny.

Zapraszamy do dyskusji o tym, które miejsca w naszej okolicy wyłączyć z wycinek. Prosimy o propozycje. To już teraz. A mamy nadzieję że uda się stworzyć w naszym regionie Leśne Kompleksy Promocyjne dzięki czemu we współpracę zaangażują się naukowcy.

Zwracamy się także z pytaniem do mieszkańców i osób zainteresowanych poszerzeniem oferty turystycznej regionu. Które części lasu powinniśmy chronić przed dewastacją krajobrazu – wycinkami, betonowymi mostkami, wysypywaniem na leśne drogi gruzu budowlanego, płotkami? Szczególnie mamy tu na uwadze miejsca najchętniej odwiedzane przez okolicznych mieszkańców i przyjezdnych.

Nasze wstępne propozycje, odnoszące się jedynie do wycinka lasów wokół Iławy i Jezioraka, znajdą Państwo na mapie. Zaznaczyliśmy tam propozycję lasów często odwiedzanych przez ludzi – które powinny pełnić funkcję społeczną. Zaznaczyliśmy też miejsca w których powinno dać się naturze spokój od wycinek. To jedynie wstępny szkic rozpoczynający dyskusję. Prosimy o propozycje dotyczące miejsc w lasach wokół całego Jezioraka. A nawet między Prabutami i Ostródą. Wiemy że każdy hektar to miliony złotych dla tych którzy patrzą na las od strony produkcyjnej i czasem nie będzie łatwo dojść do kompromisu. Dlatego też wzięliśmy pod uwagę zarówno kalendarz wyborczy jak i kalendarz obowiązywania projektów urządzania lasów, dzięki czemu, mamy nadzieję że nasze działania okażą się skuteczne. Ogólny terminarz naszych działań znajduje się poniżej.

Zapraszamy do nadsyłania propozycji i do współpracy. A my postaramy się, w ciągu nadchodzących lat, zaangażować jak najwięcej osób do współdziałania i poparcia działań proekologicznych i prospołecznych.

Dzięki certyfikacji lasów będziemy mogli wpływać na kupujących drewno i wyroby końcowe tak aby wybierali jedynie produkty których tworzenie nie naruszyło interesów lokalnych społeczności. Być może uda się też pomóc w promocji tego rodzaju myślenia wśród klientów na całym świecie.


Które lasy powinniśmy wyłączyć z wycinek? Nasze propozycje poniżej. Jaka jest Twoja opinia? Napisz do nas!

KLIP_certyfikacja.pdf