Las miejski

KOMPLEKS RELAKSACYJNY WYSPA-KAMIONKA. Szkic.

Z uwagi na trzy istniejące parkingi i to, że to tereny wykorzystywane już do relaksu przez mieszkańców Iławy, pomysł sam się narzuca.

To proste oznaczenie nowych ścieżek w lesie i dobudowanie przejść między tymi parkingami. No i kładka na wyspę. Niewiele więcej tam trzeba aby zachęcić mieszkańców do odwiedzin. Oczywiście to miejsce ma być także dostępne dla seniorów i niepełnosprawnych. Parking dla autobusu dowożącego jest.

Planowane jest jeszcze jedno rozwiązanie, dla tych, którzy są wykluczeni z korzystania z lasów. To w ramach koncepcji "Las dla wszystkich". To tzw. Ścieżka Hawkinga

LAS MIEJSKI – ZA PODLEŚNYM. Szkic.

Mają państwo inne propozycje, to prosimy o podesłanie na adres: las.planeta@gmail.com

Podstawą lasku rekreacyjnego będą dobrze oznaczone trasy i ścieżki, wraz z monitoringiem (na części obszaru). W tym ścieżki specjalnie dostosowane dla starszych seniorów i niepełnosprawnych. Z infrastrukturą alarmową. Po to aby zachęcić do korzystania z lasu jak największą część mieszkańców Iławy. Do tego będzie potrzebny też transport autobusowy. Oczywiście ławki, hamaki, zadaszenia, toalety w różnych punktach.

1. Wejście

Przy wejściu wypożyczalnia rowerów, toaleta, itp. Mała infrastruktura piknikowa. Maszyny vendingowe, szybki dowóz jedzenia na pikniki. Parkingu nie robimy, jest 200 metrów dalej na podleśnym. Jedynie będzie miejsce do wjazdu dla niepełnosprawnych i autobusu. Sezonowa jazda konna.

2. Strzelnica - normalne funkcje: strzelanie z broni maszynowej, sztucerów, kusz, wiatrówek, proc, itp. Rzucanie nożami, siekierami. Letnie centrum sportów walki. Kilka urządzeń workout/fitness - drążki, liny. Wypożyczalnia laser tagów (laserowy paintball). Warsztaty obsługi piły, może rzeźba.

3. Stare strzelnice, hangary - pole do laserowego paintballa

4. Górki za strzelnicami - park linowy, urządzenia workout/fitness

5. Leśny plac zabaw dla dzieci.

6. Strefa nocowania. Miejsce na ognisko. Labirynt wśród sosen.

7. Punkt widokowo-piknikowy. Dzienny. Bez ogniska.

Część terenu będzie niemonitorowana. Dla tych, którzy lasu się nie boją i chcą mieć jednocześnie trochę infrastruktury i intymności. Może uda się załatwić bryczkę do przejażdżek. Zimą kuligi.

Nikt z obecnych polityków tego nie zrobi bo mają mentalnie podzielony obszar kompetencji i nie będą sobie wchodzić w paradę. Czyli nie będą chcieli generować konfliktu, który może przynieść im jedynie straty. Jest to jakaś trudność na drodze realizacji. Oczywiście trzeba do tego dogadać się z właścicielami terenu, załatwić finansowanie, ogarnąć ziemniaczankę bo to blisko i teraz też tam śmierdzi. Ale jak ludziom się spodoba projekt to reszta jakoś pójdzie. Projekt wykorzystuje funkcje które ten las już częściowo spełnia + naturalne wykorzystanie terenu więc nie będą potrzebne tu jakieś wielkie fundusze. Podstawa sprawa to przestać robić tutaj demolkę krajobrazową, a resztę można powoli rozwijać.

STREFA RELAKSACYJNA - CZYSTE/MIAŁKIE/KOCIOŁEK/BRZOZY

To teren między Smolnikami a lokomotywownią na ul. Wojska Polskiego. Właściwie wystarczy oznaczyć trasy i zakończyć tu wycinki wokół jezior. Autobus dojeżdża niedaleko lokomotywowni, od strony Smolnik mamy pociągi. Więc może być to być jeszcze lepsze miejsce relaksu dla mieszkańców.